სად ცხოვრობს დათა ახალაია და უფინანსებს თუ არა ხარჯებს კეზერაშვილი - ექსკლუზიური ინტერვიუ საბერძნეთიდან დაბრუნებულ როლანდ ახალაიასთან
როლანდ ახალაია საბერძნეთიდან დაბრუნდა და მისი ვაჟის, დათა ახალაიას პოზიციები ექსკლუზიურად Ambebi.ge-ს გააცნო.
მას შემდეგ, რაც კუდის ყოფილი მაღალჩინოსანი დათა ახალაია საბერძნეთში დააკავეს, როლანდ ახალაია შვილის დასახმარებლად გაემგზავრა. გირაოს სანაცვლოდ, ახალაია მალევე გაათავისუფლეს. როლანდ ახალაია საქართველოში ახლახან დაბრუნდა, მანამდე ის საბერძნეთში შვილთან ერთად ცხოვრობდა. დათა ახალაიას პოზიციებზე და საბერძნეთის სასამართლოში მიმდინარე პროცესზე, სადაც უნდა გადაწყდეს, მოხდება თუ არა ახალაიას საქართველოში ექსტრადირება, როლანდ ახალაია გვესაუბრა.
-როგორია დათა ახალაიას პოზიცია საქართველოში წარდგენილ ბრალდებებთან დაკავშირებით?
- დათას პოზიცია ის არის, რომ ყველა წაყენებული ბრალდება არის შეთითხნილი, ხელოვნურად გამზადებული, რა თქმა უნდა, რაც არ ყოფილა, იმას ვერც აღიარებს და არც არის სიმართლე.
-რაც შეეხება ექსტრადირების საკითხს, რა მოლოდინი აქვს დათას და როდის ელოდებით საბერძნეთის სასამართლოს გადაწყვეტილებას?
- სასამართლომ მოითხოვა 2 თვე და ამ ორი თვის განმავლობაში, პროკურატურამ უნდა წარადგინოს დამატებითი მასალები დათას ბრალდებასთან დაკავშირებით, რადგან ის ბრალდება რაც წარდგენილი იყო დათას მიმართ, იყო დაუსაბუთებელი, უსუსური და აშკარად ჩანდა, რომ ყველა ბრალდება იყო შეთითხნილი. უფრო მეტიც – გაკვირვება გამოიწვია იმ ფაქტმა, რომ დათას მისჯილი ჰქონდა სასჯელი უფლებამოსილების გადამეტებაზე, მაშინ როცა მისი თანამდებობაზე დანიშვნის ბრძანება არ არსებობდა. ( 2005 წელს, მოდულის შენობაში პოლიციელების ცემის ფაქტზე დათა ახალაიას დაუსწრებლად, 3 წლითა და 9 თვით თავისუფლების აღკვეთა მიესაჯა) ისე მიუსაჯეს, რომ მას არავითარი თანამდებობა არ ჰქონია იმ მომენტში. თუ არ არის თანამდებობაზე, როგორ გადააცილებდა სამსახურებრივ უფლებამოსილებას?! ნონსენსია ეს და თუ რატომ, დღემდე ვერ გამირკვევია. ახლა ითხოვს საბერძნეთის სასამართლო ბრძანების გაგზავნას საქართველოს პროკურატურის მხრიდან. ასევე დასაზუსტებელი და გასაგზავნია სხვა ბრალდებების ირგვლივ მასალები.
- ახლა სად ცხოვრობს დათა?
- ათენში.
-მარტო ცხოვრობს?
- ეს მისი პირადი საქმეა.
- როდესაც დათა საბერძნეთში დააკავეს, იქაური პრესა წერდა, რომ ახალაია იტალიაში აპირებდა გადასვლას, შეცვლილი პირადი მონაცემებით, თქვენ რა ინფორმაცია გაქვთ?
- ეგ ისეთი საკითხია, გასახმაურებელი ჯერ არ არის და ამიტომ ვერ გეტყვით.
- გირაოთი გათავისუფლების შემდეგ, რა ვალდებულებები აქვს დათა ახალაიას?
- ჩვეულებრივად გადაადგილდება, თუმცა პოლიციაში კვირაში ერთხელ გამოცხადება ევალება, ხელმოწერის დაფიქსირების მიზნით.
- და მაინც, რა მოლოდინი გაქვთ, გაათავისუფლეს საბერძნეთის სასამართლო დათა ახალაიას?
- მოლოდინი ის არის, რომ არცერთი ბრალდება არ არის დასაბუთებული, ყველა მოგონილია, საზიზღრობაა ის ნავთლუღის სპეცოპერაციის ეპიზოდი, ეს მხოლოდ ავადმყოფის ტვინში შეიძლება მოიაზრებოდეს. ისეა ეგ ბრალდება შეთითხნილი, რომ არ შეიძლება ადამიანმა თუნდაც მოიფიქროს და ვინმეს დააბრალოს. ეგ არის ავადმყოფების მიერ მოფიქრებული, მაგრამ გავა დრო, თქვენც და ყველაც ნახავს, რომ ამაზე ყველა პასუხს აგებს. ეს სულ მალე იქნება, ალბათ. ისეთ დანაშაულს ჩადიან პროკურატურის მუშაკები, რომ ეს არის კრიმინალი დათა ახალაიას წინააღმდეგ, რომელსაც არ განუხორციელებია არანაირი საკონტროლო გასროლა! ეს იცის, გამომძიებელმაც, პროკურორმაც და მაგათმა ხელმძღვანელმაც, ვინც ამას ავალებთ. მოვა დრო და კანონის წინაშე, ყველა პასუხს აგებს.
- ბატონო როლანდ, ამბობენ, რომ დათა ახალაიას ცხოვრების ხარჯებს, მათ შორის გირაოს თანხას აფინანსებს დავით კეზერაშვილი... ამაზე რას იტყვით?
- ბევრ რამეზე ლაპარაკობენ. სადაც ის თქვეს, ახალაიამ განახორციელა საკონტროლო გასროლაო, ამის მერე რას არ იტყვიან. კეზერაშვილთან არაფერი კავშირი არ გვაქვს ჩვენ. როგორ ვცხოვრობთ, ეს ჩვენი პრობლემაა, პირადი საკითხია. ჭორს ყურადღებას არ ვაქცევთ, ჭორი იმიტომაა ჭორი, რომ არ არის მართალი.
საბერძნეთის სასამართლომ დათა ახალაიას გათავისუფლების გადაწყვეტილება გირაოს გადახდის სანაცვლოდ 29 მაისს მიიღო, ექსტრადირების საკითხის განხილვა კი, ორი თვით გადადო. 100 ათასი ევროს გადახდის შემდეგ, ახალაია სასამართლოს გადაწყვეტილების შემდეგ 2 დღეში გათავისუფლდა. არსებული ინფორმაციით, ათენში იგი მეუღლესთან ერთად ცხოვრობს.
დათა ახალია საბერძნეთში რამდენიმე თვის წინ დააკავეს. იგი საბერძნეთიდან იტალიაში ყალბი საბუთებით გადასვლას ცდილობდა. საქართველოში დათა ახალაიას წინააღმდეგ რამდენიმე სისხლის სამართლის საქმეა აღძრული, მათ შორის ნავთლუღის სპეცოპერაცია და გირგვლიანის მკვლელობის საქმე.
_rogoria daTa axalaias pozicia saqarTveloSi wardgenil braldebebTan dakavSirebiT?
_ daTas pozicia is aris, rom yvela wayenebuli braldeba aris SeTiTxnili, xelovnurad gamzadebuli, ra Tqma unda rac ar yofila, imas verc aRiarebs da arc aris simarTle.
_rac Seexeba eqstradirebis sakiTxs, ra molodini aqvs daTas da rodis elodebiT saberZneTis sasamarTlos gadawyvetilebas?
_ sasamarTlom moiTxova 2 Tve da am ori Tvis ganmavlobaSi, prokuraturam unda waradginos damatebiTi masalebi daTas braldebasTan dakavSirebiT, radgan is bradeba rac wardgenili iyo daTas mimarT, iyo dausabuTebeli, ususuri da aSkarad Canda, rom yvela braldeba iyo SeTiTxnili. ufro metic – gakvirveba gamoiwvia im faqtma, rom daTas misjili hqonda sasjeli uflebamosilebis gadametebaze, maSin roca misi Tanamdebobaze daniSvnis brZaneba ar arsebobda. ( 2005 wels, modulis SenobaSi policielebis cemis faqtze daTa axalaias dauswreblad, 3 wliTa da 9 TviT Tavisuflebis aRkveTa miesaja) ise miusajes, rom mas araviTari Tanamdeboba ar hqonia im momentSi. Tu ar aris Tanamdebobaze, rogor gadaacilebda samsaxurebriv uflebamosilebas?! nonsensia es da Tu ratom, dRemde ver gamirkvevia. axla iTxovs saberZneTis sasamarTlo brZanebis gagzavnas saqarTvelos prokuraturis mxridan. aseve dasazustebeli da gasagzavnia sxva braldebebis irgvliv masalebi.
_ axla sad cxovrobs daTa?
_ aTenSi.
_marto cxovrobs?
_es piradi saqmea.
_rodesac daTa saberZneTSi daakaves, iqauri presa werda, rom axalaia italiaSi apirebda gadasvlas, Secvlili piradi monacemebiT, Tqven ra informacia gaqvT?
_ eg iseTi sakiTxia, gasaxmaurebeli jer ar aris da amitom ver getyviT.
_ giraoTi gaTavisuflebis Semdeg, ra valdebulebebi aqvs daTa axalaias?
_ Cveulebrivad gadaadgildeba, Tumca policiaSi kviraSi erTxel gamocxadeba evaleba, xelmoweris dafiqsirebis mizniT.
_ da mainc, ra molodini gaqvT, gaaTavisufles saberZneTis sasamarTlo daTa axalaias?
_molodini is aris, rom arcerTi braldeba ar aris dasabuTebuli, yvela mogonilia, sazizRrobaa is navTluRis specoperaciis epizodi, es mxolod avadmyofis tvinSi SeiZleba moiazrebodes. isea eg braldeba SeTiTxnili, rom ar SeiZleba adamianma Tundac moifiqros da vinmes daabralos. eg aris avadmyofebis mier mofiqrebuli, magram gava dro, Tqvenc da yvelac naxavs, rom amaze yvela pasuxs agebs. es sul male iqneba albaT. iseT danaSauls Cadian prokuraturis muSakebi, rom es aris kriminali daTa axalaias winaaRmdeg. Romelsac ar ganuxorcielebia aranairi sakontrolo gasrola! Es icis, gamomZiebelmac, prokurormac da magaTma xelmZRvanelmac, vinc amas avalebT. mova dro da kanonis winaSe, yvela pasuxs agebs.
_ batono roland, amboben, rom daTa axalaias cxovrebis xarjebs, maT Soris giraos Tanxas afinansebs daviT kezeraSvili... amaze ras ityviT?
_ bevr rameze laparakoben. Sadac is Tqves, axalaiam ganaxorciela sakontrolo gasrolao, amis mere ras ar ityvian. kezeraSvilTan araferi kavSiri ar gvaqvs Cven rogor vcxovrobT, es Cveni problemaa, piradi sakiTxia. Wors yuradRebas ar vaqcevT, Wori imitomaa Wori, rom ar aris marTali.
saberZneTis sasamarTlom daTa axalaias gaTavisuflebis gadawyvetileba giraos gadaxdis sanacvlod 29 maiss miiRo, eqstradirebis sakiTxis ganxilva ki, ori TviT gadado. 100 aTasi evros gadaxdis Semdeg, axalaia sasamarTlos gadawveyilebidan 2 dReSi gaTavisuflda. arsebuli informaciiT, aTenSi igi meuRlesTan, erTad cxovrobs.
daTa axalia saberZneTSi ramdenime Tvis win daakaves. igi saberZneTidan italiaSi yalbi sabuTebiT gadasvlas cdilobda. saqarTveloSi daTa axalias winaaRmdeg ramdenime sisxlis samarTlis saqmea aRZruli, maT Soris navTluTis specoperacia da girgvlianis mkvlelobis saqme.