როგორ იცავენ "ფეისბუქზე" სკანდალური ლექსის გამოქვეყნების შემდეგ "უღმერთოდ შერაცხულ" რატი ამაღლობელს
"ფეისბუქზე" პოეტ რატი ამაღლობელის ლექსის "პიეტა მიწისქვეშა გადასასვლელში" შესახებ პოსტები არ წყდება.
"ღმერთმა შეგინდოს, შე უღმერთო!"
"ტვინგაყინულო"
"სულ გაგიჟდა ეს ხალხი, აღარაფრის რიდი და შიში აღარ აქვთ!"
"კი არ გაგიჟდა ასეთი სლეები არიან ეს სულგაყიდულები. ამასაც პოეტი უნდა ერქვას და დიდ მუხრანსაც? ვაი საქართველო ასეთი სულ გაყიდულების ხელში!!!"
"ვაიმე რა დებილი ხარ შემეცოდე"
"ნაგავი ხარ რატი ამღლობელო, ერთი ჩვეულებრივი ნაგავი"
ავადმყოფი რომ ხარ არ გეუბნებიან, ფუ შენი უჯიშო..!"
"რატი, რატი რომ ჩაძმარდი, არ გიხდება მსგავსი კადრი!"
"რა ლექსია შე საცოდავო??!! შენ და შენისთანები თუ ამას ლექსს ეძახით??.. კარგად გვქონია საქმე! მომავალ შთამომავლობას რა ეშველება თუ შენი ლექსების კითხვა მოუწია!!! ვინც შენ პოეტი დაგარქვა.. ??! თუ დაგაბრალა ??! ვაი შე საცოდავო!!!!", - წერენ პოეტის შესახებ ინტერნეტ-მომხმარებლები.
კრიტიკოსების შემდეგ რატი ამაღლობელს დამცველები გამოუჩდნენ:
ცოტნე გამსახურდია:
ბრავო, რატი ამაღლობელს! გაბედა და დაწერა, რასაც ჩვენი მხცოვანი ინწილიგენცია და გაინწილიგენტებული ახალგაზრდა კულტმუშაკები ვერ ამბობენ. აბა, საპატრიარქოს კეთილგანწყობას ხომ არ დაკარგავენ? ქართუბანკის მადლის დაკარგვის მერე ასეთ დარტყმას ვერ გადაიტანენ!
მასაც იმეორებს წინამძღვართა საგალობლის ტექსტს:
პოეტს ხან რეალიზმისგან დაშორებაში დებენ ბრალს, თითქოს რეპორტიორი იყოს, ხან - უკიდურეს ნატურალიზმში... მავანი აპროტესტებს, მოხუცი კი არ გაიყინა, გული გაუსკდაო! დიდი შეღავათია, ღმერთმანი... თითქოს ჯერ არავინ გაყინულა მიუსაფრობითა და გუგრილობით ამ ქვეყანაში და ჩვენ ეკლესიის მსახურთა აპარტამენტები - ღიაა გულგახეთქილთა და ქუჩაში დარჩენილთა გამასპინძლებისათვის!
ბევრს აღარ გავაგრძელებ. ჯობს, თავად პოეტის "გაყინული პატრიარქი" წაიკითხოთ. ერთს დავამატებ მათ პასუხად, ვინც გულწრფელი დ. ღვთაებრივი რისხვით აღაპყრობს ხელთა და იკითხავს: რა შუაშია პატრიარქი, ხელები შორს პატრიარქისგანო! ტავარიშჩი, სანამ პატრიარქმადიდებლობას დაეუფლებოდეთ, იქნებ ქრისტეზეც წაგეკითხათ რამე... ფორმალურად მაინც...
"44. მაშინ მიუგებენ ისინიც და ეტყვა ან: უფალო, როდის გნახეთ შენ მშიერი, ან მწყურვალი, ან უცხო, ან შიშველი, ან უძლური, ან საპყრობილეში, და არ გემსახურეთ შენ?
45. მაშინ მიუგებს მათ და ეტყვის: ამინ გეუბნებით თქვენ: რაც არ გაუკეთეთ ერთ ამ მცირეთაგანს, მე არ გამიკეთეთ." - იესო ქრისტე, მათეს სახარება
ჩაქოლეთ ამაღლობელი უკვე თუ ჯერ ცოცხალია? მოდით, არ და ვერ ვიტყვი კომენტარს ლექსთან დაკავშირებულ მოვლენებზე - რელიგიურ, სოციალურ, ფსიქოლოგიურ ასპექტში, გაკერპების ნეგატიურობაზე და ა.შ.
უბრალოდ გეტყვით, გლეხურად, ძვირფასებო:
როგორ გეტყობათ, რომ ოცდაათიანი წლების შემოქმედთა შთამომავალნი ხართ!
და საერთოდ, ვკითხულობ კომენტარებს და გაოგნებული ვარ... არაფერი, აბსოლუტურად არაფერი არ არის ამაღლობელის ლექსში ანტიქრისტიანული! მეტიც, სრულიად ქრისტიანული დისკურსი და პათოსია, რომ ადამიანი, მწყემსი, მღვდელმსახური და უბრალოდ, მოყვასი ეწამოს, აღესრულოს სხვის გულისთვის! აი, ამიტომ არის ქართული ეკლესია დღეს ბოროტების მსახური, რომ აქ მისი წინამძღვარისათვის კუთვნილ ადგილად მხოლოდ ფუფუნება და აპარტამენტები წარმუდგენიათ და აზროვნების არე საერთოდ დახშული აქვთ! აი,ესაა უბედურება...
ირაკლი ვაჭარაძე:
მე ხომ ჯვარს მაცვეს, მაგრამ არც რატის დაადგა უკეთესი დღე ამ ლექსისთვის. ლევან სანიკიძისთვის არავის მოუთხოვია ისტორიული ფაქტების სიზუსტის დაცვა და რატის სთხოვენ, პოეტს
ნიკა გვარამია: